Nie je vlna ako vlna

Nie je vlna ako vlna

Viete že vlna z ťavy má najlepšie izolačné vlastnosti? Viete vôbec, že vlna z tiav sa používa? A že najjemnejšia vlna je vlna z králika?

Ovce

Keď sa povie vlna, každý z nás si určite ako prvé predstaví ovečku. Vlna z oviec je najviac vyskytujúcou sa vlnou na svete. Ovce sa najčastejšie strihajú 1x alebo 2x ročne a narastie im od 3 až do 18 kg vlny. Vďaka mimoriadne tenkým vláknam pripadá na 1 cm štvorcový až 4000 chlpov.

Vlna pri prvom strihaní (tzv. jahňacia vlna), keď má ovečka 7 mesiacov, má kratšie vlákna než vlna dospelých oviec. Je tiež ešte jemnejšia a elastickejšia, veľmi teplá a priedušná.

Najjemnejšiu vlnu má plemeno merino. Chová sa v rôznych častiach sveta a najjemnejšia vlna z merina môže mať len 10 mikrónov. Prvá merino ovečka bola vyšľachtená v Španielsku okolo roku 1700. Následne sa plemeno rozšírilo do ďalších krajín a dnes má primárne zastúpenie v Austrálii a na Novom Zélande. Existuje mnoho ďalších plemien oviec, ako Texel, Suffolk, Forest, Charollais a tak ďalej. Merino si však dokázalo získať najväčšiu priazeň medzi spotrebiteľmi.

Ovčia merino vlna má elastické vlákna, je jemná a priedušná a dokonale pohlcuje pachy. Preto sa tiež používa pri výrobe športového oblečenia. V lete však Merino vlna vie aj príjemne ochladiť. Výborne saje pot a vďaka dutým vláknam je prirodzene antibakteriálna. Ovčia vlna veľmi ľahko plstnatie a je veľmi citlivá na zaobchádzanie. Viac o tom ale až v našom ďalšom článku.

Kozy

Vlna sa získava tiež z kôz. Ide o dve konkrétne plemená a to kašmírsku kozu a angorskú kozu.

Kašmír je klasické luxusné vlákno, veľmi jemné a teplé. Proces spracovania je veľmi náročný, pretože vlákna musia byť odseparované od hrubších vlákien.

Angorská koza, čiže mohér je veľmi jemný, až hodvábny a lesklý. Veľmi dobre sa farbí. Kid mohér je vlna z mladých kôz, je jemnejšia a kučeravejšia než z dospelých kôz. Mohér nepodlieha plstnateniu.

Lamy

Vlna je jemná a oveľa ľahšie ako ovčia vlna, pretože sú jej vlákna menej šupinaté. Je teplá a priedušná a na dotyk hodvábna. Najjemnejšia vlna pochádza z mláďat alpaky. Vlna z alpaky, rovnako ako ostatné prírodné vlákna, naberá na popularite.

Za najjemnejšiu je považovaná vlna z vikune. Vlna sa však dá prakticky získať len z mŕtvych zvierat. Ich lov bol zakázaný.

Ťavy

Aj to je možné. Vlna z ťavy. Podsada ťavej srsti je veľmi jemná a má najlepšie izolačné schopnosti, preto sa používa hlavne na výrobu zimných kabátov. Pochádza z tiav dvojhrbých aj jednohrbých, najmä z oblastí Himalájí.

Králik

Angora je extrémne jemná a hodvábna. Vlákna z angorského králika sú známe pre našuchorený efekt, často sa vďaka tomu používajú ako výplň. Majú sklon k ľahkému plstnateniu a preto sa používajú často v zmesi, napríklad s ovčou vlnou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *